Velikonoční hrkání se ozývalo i v Cidlině

Proč se vlastně hrká? "Protože každého potěší, když uslyší zvon nebo aspoň školní zvonek oznamující konec hodiny," vysvětluje P. Peňáz. "Školní zvonek určuje denní rozvrh hodin, klášterní zvon zase svolává bratry nebo sestry k modlitbě, práci i odpočinku. Kostelní zvony (kromě umíráčku) znějí vždy radostně, protože oznamují radostné události: zvou na bohoslužby, provázejí novomanžele, vítají nový rok. Během velikonočního tridua se naopak připomínají události bolestné: na Zelený čtvrtek byl Pán Ježíš zrazen a zajat, na Velký pátek byl za nás mučen, ukřižován a pohřben a v hrobě odpočíval po celou Bílou sobotu. Proto v tyto tři dny nezvoní zvony, ale ozývá se smutný zvuk dřevěných hrkaček. Protože tento pokyn vydal papež, lidově se říká, že zvony uletěly do Říma." (použita citace z článku na www.cirkev.cz).

Cidlinské děti a hlavně přespolní děti a mládež se i v Cidlině pravidelně schází na návsi u zvoničky a dodržují onen prastarý zvyk hrkání, čímž nám nahrazují zvuk zvonů kostelních. Poctivě projdou celou obcí a hlukem a lomozem z řehtaček rozhodně nešetří….

Text Kamila Veselá
Foto Marcela Špačková