Masopustní veselí roztančilo Cidlinu

„Kdy bude v Cidlině masopust? My chceme přijet!“ slýcháme často od lidiček, kteří do Cidliny pravidelně zamíří každý rok na masopust. „A proč zrovna do Cidliny?“ zeptali jsme se jich. „No, protože u vás v Cidlině to prostě stojí za to!“ zněla odpověď. Přesto, že v Cidlině je jen 90 obyvatel, masek zde bylo o letošním masopustu, v sobotu 6.2.2016, třicet čtyři. Za doprovodu báječné hudby v podání pánů Noska a Trojana obešly masky celou ves. Tancovaly, zpívaly a užívaly si pohoštění, která téměř ve všech domech dostaly. V průvodu masek jste mohli vidět Ivánka s Marfuškami, skupinu mexičanek, indiánek i pirátek, vlka, vílu, krále, prince, hradního pána s paní, mafiánskou babičku, lázeňský pár, poustevníka, děsivé kostlivce, zahradnici, pohádkového Honzu a další. Nejrozvernější maskou byl lidový malíř z nedalekých Lesonic, který u všech domů zanechal velmi pěkné vlastnoruční obrazy. A pokud nemaloval obrazy u domů, podepisoval tváře kolemjdoucích barvičkami nebo obrázky zdobil popelnice.

Po obchůzce pokračovalo veselí v místním kulturním domě, kde hrál na klávesy pan Nosek k tanci i poslechu. Všichni přítomní byli pohoštěni zdarma pikantními topinkami a čekalo je i milé večerní vystoupení. Děvčata Zdenička a Charlotte opět připravila svůj taneční program v blýskavých kostýmech. Během večera nás pak ještě překvapily dvě maskované slepice, které vtrhly na sál a roznášely vejce.

V průběhu zábavy nás navštívil i P. Ladislav Kozubík z babické farnosti, který krátce pohovořil o významu postního období a všem přítomným požehnal.

Děkujeme P. Kozubíkovi, že si na náš veselý masopust udělal čas a také všem nápaditým a bujarým maskám, které roztančily Cidlinu.
Text Kamila Veselá
Foto Petr Špaček